Слоўнік тыдня ад vitebsk.biz

21 января 2023 в 06:00
Поделиться
Класснуть
Отправить

А давайте попробуем проводить выходные с пользой :)

Будем совсем немного учиться, плюс разминать мозг и насыщать словарный запас. Не просто словарный запас, а запас слов роднай мовы.

Каждую субботу мы будем вместе с вами разучивать несколько белорусских слов, которые кто-то, возможно, и не знает, а если и слышал-читал, то не знает, как их правильно употреблять и что они значат.

Начнём с очень простых, но при этом очень современных трёх слов. Пачынаем. Першае слова — гэта падабайка і без яго ў Інтэрнэце ніяк не абысціся.

Калі вам спадабалася падабайка, то гэта значыць, што вам прышпiльна. І гэта наступнае слова.

А цяпер да сур'ёзных слоў. Вось вас запрасілі кудысьці на мерапрыемства, то вас запрасілі на імпрэзу.

Спадабалася? Тады будзем працягваць :)

Нашли опечатку? Выделите фрагмент текста с опечаткой и нажмите Ctrl + Enter.

8 комментариев
Цётка Алена
21 января 2023 в 07:21
Спадабалася. Вывучаць мовы - працягваць паўнавартае жыцце мазгоў. Навострываць беларускую мову - гэта лепшы развязак
Пасля ковіду і ўсіх іншых стрэсаў патрэбна пра сябе паклапаціцца
Валерия Фризен
21 января 2023 в 08:12
Я ЦIСКАЮ ПАДАБАЙКУ ГЭТАЙ IДЭЕ!! )))
sova
21 января 2023 в 08:39
Меня зовут Бакшет, я работаю на строительстве кирпичного завода в подмосковье, живу в общежитии. В одной комнате со мной живёт парень Змитер. Как-то раз я угостил его пахлавой от мамы, а он протянул мне тарелку золотистых лепёшек, сказал, что это "драники". Я отломил кусочек, положил его в рот i тут быццам цуд нейкi наогул здзейснiўся, адразу ўсё стала прыемным, як подых ветрыка звечару ўлетку, нiбыта птушкi лётаюць блiзенька-блiзенька i так духмяна пахнуць кветкi, што разам жадаеш плакаць i смяяцца.
AnJam
21 января 2023 в 09:24 ответ sova

sova, вітанкі ўсім мемелье гэтага месца)

sova
21 января 2023 в 08:42

ВельмI спадабалася! АсаблIва слова Iмпрэза, якое прыгожае.

Дзякуй аўтару за афармленне)

Мама Стифлера
21 января 2023 в 08:48
У меня Импреза стойко ассоциируется с Субару :)))
Падабайка посту:)
Aleksei81
21 января 2023 в 09:05
Пэўна Надзейка? Прышпiльная дзеўка!!!
За iмпрэзу - падабайка!

Да за ўсшешку з самого ранку!!!

П.С. пусть никто не подумает, что я выражаюсь грубо в отношении авторки: дзеўка - распространено в белорусском простонаречии и даже в литературе, а не ругательно-уничижительное выражение, а усмешка - это всего лишь улыбка, а не насмешка...

Галина Бобкина
21 января 2023 в 09:26
Прышпiльная iдэя. Абавязкова працягвайце!